Haku

Kouluyhteistyö

Kirjaston ja koulun yhteistyö

Kirjasto on mukana tukemassa eri-ikäisten koululaisten ja opiskelijoiden oppimista. Kirjaston henkilökunta tutustuttaa koululaiset kirjaston palveluihin ja aineistoihin. Järjestämme kirjavinkkausta, kirjastonkäytön ja tiedonhankinnan opastusta eri luokka-asteille uuden opetussuunnitelman laaja-alaiset oppimisen osaamistavoitteet ja oppimisprojektit huomioiden. Suunnittelemme ja kehitämme lasten- ja nuortenkirjastopalveluja yhteistyössä koulujen, varhaiskasvatuksen ja muiden lasten ja nuorten kanssa töitä tekevien kanssa sekä vanhempia kuunnellen.

Joensuun seudulla ja ympäristökunnissa (Kontiolahti, Liperi, Outokumpu, Polvijärvi, Rääkkylä, Juuka, Tohmajärvi) osa yhteistyöstä on sisällytetty Kulttuurin Virta-kokonaisuuteen.

Kulttuurin virta

Kirjastokohtaiset sisällöt ja yhteyshenkilöt

Seutukirjaston henkilökunnan sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@joensuu.fi

Vaara-kirjastot

Pedagoginen informaatikko Raija Savinainen p. 050 562 7031, raija.savinainen@joensuu.fi
Maakunnallinen suunnittelu, koulutukset, lausunnot ym., kansainvälisyysasiat ja englanninkielinen kirjavinkkaus

Joensuun seutukirjasto

  • Eno, Uimaharju Camilla Böök p. 050 443 5899
  • Joensuun kirjastoauto Heli Itkonen p. 050 442 5773
  • Joensuu pääkirjasto p. 050 443 3113, paakirjasto.lapsetjanuoret@joensuu.fi
  • Kiihtelysvaara, Heinävaara p. 050 380 2411, kirjavinkkaukset Anni Kinnunen p. 050 315 6597
  • Kontiolahti p. 050 441 2249
  • Lehmo Soila Salo p. 050 443 1197
  • Liperi Kirsi Nieminen (Liperin, Salokylän ja Mattisenlahden koulut) p. 050 310 5459
  • Nepenmäki, Karsikko Katri Pesonen p. 050 309 2591
  • Outokumpu Tuija Purmonen p. 050 441 6274
  • Polvijärvi p. 050 315 6594
  • Pyhäselkä Irina Halminen p. 050 315 6595
  • Rantakylä Miia Oksman p. 050 442 0096
  • Reijola Anni Kinnunen p. 050 315 6597
  • Tuupovaara Lahja Ruottinen p. 050 315 6590, kirjavinkkaukset Anni Kinnunen p. 050 315 6597
  • Viinijärvi Kirsi Nieminen p. 050 310 5459
  • Ylämylly Marja Lätti (Paloaukean koulu, Patteriston koulu / yläkoulu) p. 050 330 4156; Kirsi Nieminen (Jyri) p. 050 310 5459

Muut kunnat

  • Ilomantsi Tarja Zeelie p. 040 104 3121, tarja.zeelie@ilomantsi.fi
  • Juuka Maarit Sorjonen p. 040 104 2904, maarit.sorjonen@juuka.fi
  • Kiteen kouluyhteistyö Merja Havukainen, p. 040 105 1128, merja.havukainen@kitee.fi
  • Lieksan kouluyhteistyö Sanna Turunen p. 040 104 4125, sanna.turunen@lieksa.fi
  • Nurmeksen kouluyhteistyö Leena Saastamoinen p. 040 104 5108, leena.saastamoinen@nurmes.fi
  • Rääkkylän kouluyhteistyö Maija Laasonen p. 040 105 3118, maija.laasonen@raakkyla.fi
  • Tohmajärvi Liisa Mäenpää p. 040 105 4110, liisa.maenpaa@tohmajarvi.fi
  • Valtimo Arja Kyllönen p. 040 104 1131, arja.kyllonen@valtimo.fi